SCENA KOMEDIODRAMATYCZNA
PREMIERA 18 września 2012 roku
WZNOWIENIE: 18 września 2022 roku
Czas trwania: 50 minut
Ograniczenia wiekowe: 16+
SPEKTAKL W STAŁYM REPERTUARZE
Auto-Vitcatius, to ostatni autoportret Witkacego. Wykonał go w nocy z 22 na 23. sierpnia 1939 roku. Następnego dnia wysyła przedostatnią kartkę do żony: „Jestem dość wytrącony z równowagi sytuacją ogólną i ogarnia mnie powoli wściekłość i szał bojowy”. Potem już wszystko potoczyło się szybko: 1. września, zgłasza się do komisji poborowej, ale zostaje odrzucony, 5. września wyjeżdża wraz z Czesławą Oknińską-Korzeniowską do Jezior, 18. września, wychodzą na spacer…
Tak zaczyna się spektakl Teatru u Przyjaciół – „WitKacy”, który jest studium niepospolitego umysłu artysty, Stanisława Ignacego Witkiewicza. Z lubością kreował on siebie i świat, jakby malował kolejne gębowzory. Jest więc: Witkacy – twórca teorii czystej formy; Witkacy – amator filmów Walta Disneya; Witkasiewicz i spółka – portrecista; Witkacy – wielbiciel kobiet; Witkacy – zakopiański dandys…
Spektakl otrzymał Nagrodę Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza w 2016 roku
Obsada:
Stanisław Ignacy Witkiewicz – Tomasz Zajcher
Czesława Oknińska, Aktorka, Krytyczka, Akne, Nina, Policjantka, Sekundantka – Monika Chuda
Gucio, Krytyk, Aktor, Kornel, Antoni, Krytyk – Stanisław Przewoźny
scenariusz:
Monika Chuda
reżyseria:
Tomasz Zajcher
oprawa plastyczna:
Sylwia Pietrowiak
realizacja światła – dźwięku:
Sylwia Pietrowiak
kostiumy:
Monika Chuda
muzyka:
Bartek Krywczuk
Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania
Całkowity koszt zadania publicznego pn. „WitKacy powraca” wynosi łącznie 16.500,00 zł

Krótki opis projektu „WitKacy powraca”:
Głównym celem zadania „WitKacy powraca” jest reinterpretacja i prezentacja jednego z najważniejszych spektakli Teatru „U Przyjaciół”: „WitKacy” (wcześniej pod tytułem „Vitcatius”). Przywrócenie spektaklu na scenę Teatru „U Przyjaciół” to początek zbliżającej się dwudziestej (20) rocznicy istnienia Teatru. Od 2003 roku repertuar Teatru jest konsekwentnie budowany wokół najważniejszych dzieł literatury europejskiej. Trzema najważniejszymi patronami literackimi są: Witold Gombrowicz, Franz Kafka oraz S. I. Witkiewicz.