SCENA KOMEDIODRAMATYCZNA
PREMIERA: 2 października 2008 roku
WZNOWIENIE TYTUŁU: 25 lutego 2023 roku
Czas trwania: 70 minut
Ograniczenia wiekowe: 16+
UWAGA: W SPEKTAKLU UŻYWANE SĄ ŚWIATŁA STROBOSKOPOWE
Spektakl inspirowany „Mistrzem i Małgorzatą” Michaiła Bułhakowa oraz „Białymi nocami” Fiodora Dostojewskiego, zabiera nas w przestrzeń Sanatorium Gribojedowa, w której błądzą pensjonariusze poddawani są terapii literaturą. Kim są? Dlaczego się tu znaleźli? W miejscu, gdzie literatura droczy się z tekstami nigdy nienapisanymi, gdzie fikcja jest prawdopodobnie jedną z pensjonariuszek, a spotkanie kochanków jest skazane na tekst.
Wśród operowych arii, powidoków życia (własnego czy wymyślonego?) spotkamy samego Dyrektora Lichodiejewa, dyrektora artystycznego teatru Varietes z Moskwy, który głowi się nad wystawieniem nowej sztuki autorstwa Mistrza. Nie zabraknie też samego Messera, a i łaciaty kot przemknie przez scenę.
Wszystko skończy się wraz ze świtaniem, gdy pensjonariusze powędrują do swoich łóżek nucąc melodie z oper…
SANATORIUM GRIBOJEDOWA:
Gribojedow – odziedziczył bibliotekę, a ponieważ miał swój pogląd na literaturę – założył sanatorium dla (w jego mniemaniu) bohaterów poczytnych powieści. W istocie przebywają u niego biedni czytelnicy i literaci, którzy w osobliwej terapii pokładali nadzieję na pojęcie swoich odejść od rzeczywistości; wszyscy pensjonariusze Gribojedowa cenią go za wyrozumiałość, która jest właściwie wyrachowaną lekturą.
Lizawieta (siostra Gribojedowa) – poczciwa i gospodarna, choć cierpi na rozdwojenie jaźni (może nawet jest już dwoma postaciami)
MIESZKAŃCY SANATORIUM:
Michaił (literat) – autor powieści-sztuki, nie pasuje do bohaterów, choć zawsze chciał być jednym z nich; zabiega o inscenizację swojego nieskończonego wciąż dzieła (gotowy na konszachty).
Dyrektor Lichodiejew (w młodości kapelmistrz orkiestry strażackiej)- zna się na literaturze jak nikt, miłośnik opery, którą uważa za źródło spełnienia.
Ivan (On) – poznał pewnego dnia kobietę, która na niego nie czekała – była podobna do Małgorzaty (co później wypomniało jego alter ego – skądinąd nieludzkie).
Nastia (Ona) – rozmiłowana (w kimś, kto musiał wyjechać, ale obiecał, że wróci); ponieważ oczekuje od dawna, żadne uczucie nie jest jej obce (bywa, że pragnienia są silniejsze od pamięci); gdyby nie libretta – już dawno popadłaby w apatię.
Laurowicz (On) – rozmiłowany w niej (choć nie ma pewności, że ta na niego czeka); jego podobieństwo do bohatera literackiego jest uderzające.
OBSADA:
Lizawieta (siostra Gribojedowa) – Sylwia Pietrowiak, Alicja Gotowała
Michaił (literat) / Laurowicz (On) – Tomasz Zajcher
Dyrektor Lichodiejew – Paweł Kolasa
Ivan (On) – Stanisław Przewoźny
Nastia (Ona) – Monika Chuda
scenariusz: Krzysztof Skibski
reżyseria: Tomasz Zajcher
realizacja światła,dźwięku: Miłosz Loba
scenografia: Sylwia Pietrowiak / Tomasz Zajcher
kostiumy: Monika Chuda
muzyka: Bartek Krywczuk / Fismoll
produkcja i realizacja: Teatr „U Przyjaciół”