O TEATRZE

 

TEATR "U PRZYJACIÓŁ" powstał w 2003 roku w Kawiarni Literackiej U Przyjaciół. Pierwszy spektakl pod szyldem Kawiarenki Literackiej U Przyjaciół. Następnie zainspirowani Wiosną Schulza (2003) jako Trupa Oniryczna Sanatorium U Przyjaciół (Jesień Witkacego). Od 2003 do 2006 reprezentowany przez U PRZYJACIÓŁ KAWIARNIĘ - KLUB - TEATR wraz z rozwojem działań teatralnych, filmowych i kulturotwórczych powstał zamysł sformalizowania poczynań Teatralnych skupionych wokół Kawiarni, dlatego od lipca 2006 Teatr U Przyjaciół reprezentowany jest poprzez Stowarzyszenie Teatralne "U Przyjaciół".

 

 

Powstały w 2003 roku teatr, od początku czerpie inspiracje z literatury. Pierwsze przedstawienie - "Wiosna Schulza" (2003) poświadczyło zasadnicze cechy grupy i jej dalszych działań: specjalną społeczność, uległość wobec pasji i osobność wobec gotowych formatów codzienności. Społeczny jest Teatr "U Przyjaciół" o tyle, że co prawda tworzy go grupa osób ściśle (i ciągle) współpracujących ze sobą, ale jednak nie jest zamknięty na nowych miłośników. Ponieważ nazwa stanowi duże zobowiązanie, dlatego też istotna jest współpraca - niemotywowana wiekiem, zajmowanym stanowiskiem czy stażem.Tu pojawia się uległość wobec pasji. Na początku drogi do spektaklu zwykle pojawia się bowiem idea (wywiedziona z literatury, filmu czy muzyki), która skrupulatnie transponowana jest później na przedstawienie. Wówczas duch współpracy dookreśla role, które poszczególni członkowie teatru starają się jak najlepiej odegrać, bez względu na to, czy jest to postać sceniczna, czy bileter.Osobność wobec gotowych formatów codzienności z kolei wyraża się głównie tym, że estetyka spektakli często nawiązuje do minionych stuleci, bohaterowie fabuł nierzadko są niedopasowani do obowiązujących współcześnie stereotypów zachowań, celów czy mód. Bezwzględnie jednak pokazują, że człowiek jest imponująco wielowątkowy, że warto przypatrywać się jemu w przeróżnych uwikłaniach. Ostatecznie także - że obcowanie z tekstami kultury przydaje wiedzy o tym człowieku, wzmacnia chęć pytań o wszystko, co zadziwia. Teatr "U Przyjaciół" przygotowuje spektakle, filmy czy miniatury teatralne. W swoich działaniach nierzadko opiera się na własnych scenariuszach, muzyce, pomysłach, choć często też inspiracją są dla niego arcydzieła literatury czy kina.

 

TRZY SCENY TEATRU U PRZYJACIÓŁ:

(będące wynikiem poszukiwań różnych form wyrazu, sceny które przenikają się np. łącząc w sobie muzyferyczno-absurdystowskie konteksty)

 

SCENA INSPIROMENTALNA

Spektakle na tę scenę powstały nie z pokusy podszywania się pod teksty klasyczne, ale z chęci stylizowania nastroju, śladów ważnych lektur, z potrzeby rozmowy o literaturze oswajanej. Scena ta dźwiga zatem twórczość własną, która w różnym stopniu szuka poparcia w historii (literatury).

 

SCENA ABSURDYSTOWSKA

Siłą kreatywną dla tych spektakli jest typ myślenia, widzenie świata w niestabilnej - paradoksalnej perspektywie. Wszystkie przypadki, które przekute w czyjeś losy, mogą się wydać prawdopodobne, są tylko tworami absurdalnych aktywności wyobraźni.

 

SCENA MUZYFERYCZNA

Kompozycje na ruch, rytm i melodie mają w intencji dystansować się od fabularności. Idea spektakli skupia się w próbach zbudowania przestrzeni, sfery asocjacyjno-wrażeniowej, w której pierwsze myśli, ale i jej zdominowany słuchaniem czy widzeniem brak, tworzą napięcie.

 

OŚWIADCZENIE:

Teatr "U Przyjaciół" ma charakter społeczny, czyli cierpi na permanentny brak wsparcia finansowego. Dlatego, wybierając się na nasze spektakle, należy liczyć się z wszelkimi niewygodami. Dzięki temu oświadczeniu chcemy powstrzymać widza przed pochopnym wydaniem pieniędzy, których na pewno nie inwestujemy w komplet wygodych foteli, ogrzewanie, windę, klimatyzację. Inwestujemy wyłącznie w realizację kolejnych spektakli.

 

Bilety

Bilety do nabycia w
Kawiarni "U Przyjaciół"
w godzinach:

pon-czw 10:00 - 23:00
piątek - sobota 10:00 - 00:00
niedziela 14:00 - 22:00

w lipcu i sierpniu:

pon-sobota 10:00 - 22:00
niedziela 14:00 - 22:00

CENNIK BILETÓW

newsletter


NASI MECENASI:

 

Logo LafHome horyzonty-1   Logo LafLearning z hasłem-1

logologo-mypet

 


FANPAGE:

FB

YT

YT